Blog

Znaczenie lodu w zakładach przetwórstwa rybnego – od połowu do sprzedaży

Lód pełni bardzo ważną funkcję w przemyśle rybnym. Wykorzystuje się go już na etapie połowu i w całym późniejszym łańcuchu sprzedaży. Do przetwórstwa 1000 kg ryb wykorzystuje się około 1000 kg lodu! Dlaczego jest tak potrzebny? Ponieważ użycie go pozwala wydłużyć okres przydatności ryb do spożycia i zredukować ilość odpadów.

Lód w przemyśle rybnym służy m.in. do magazynowania i transportu ryb oraz ich ekspozycji na sklepowych ladach. I nie chodzi tu bynajmniej o wrażenia estetyczne. Lód, ze względu na swoje właściwości, wyraźnie ogranicza rozwój mikroorganizmów, które powodują psucie ryby. Zapobiega też nadmiernemu wysychaniu ryb, dzięki czemu przez długi czas zachowują wysoką jakość. Jaki rodzaj lodu najczęściej wykorzystuje się w przemyśle rybnym? Jakie maszyny wykorzystuje się do jego produkcji? O tym przeczytasz poniżej.  

Lód w przetwórstwie rybnym – dlaczego sama chłodnia to za mało?

Świeże ryby należą do najbardziej wymagających produktów spożywczych. Na każdym etapie, od momentu połowu, przez transport, aż do ekspozycji w sklepie, potrzebują ściśle określonych warunków. W przeciwnym razie bardzo szybko ulegną zepsuciu. W Europie około 30% wszystkich ryb psuje się jeszcze zanim trafi do sklepów, co generuje milionowe straty. By je zminimalizować, niezbędny jest specjalny lód, produkowany przez wytwornice przemysłowe. Te profesjonalne maszyny do lodu w procesie połowu mają ogromne znaczenie dla zachowania wysokiej jakości produktów.

Dlaczego w przemyśle rybnym tak chętnie wykorzystuje się lód, skoro do przechowywania żywności można użyć chłodni? Ponieważ chłodnie pozbawiają ryby naturalnej wilgoci, podczas gdy lód tę wilgoć nieustannie i stopniowo uwalnia, jednocześnie utrzymując temperaturę produktu na poziomie 0°C. Lód na stołach rybnych w marketach również zapobiega wysuszaniu produktów. Otaczając ryby zimnym i wilgotnym powietrzem, sprawia, że przez długi czas pozostają one świeże.

Łuski i płatki, czyli lód w zakładach rybnych

W przetwórstwie rybnym powszechnie wykorzystuje się lód łuskowy oraz lód płatkowy. Oba rodzaje produkowane są przez wytwornice lodu, dostępne w ofercie Kaleta Group.

Lód łuskowy to bardzo zimny i twardy rodzaj lodu, który przypomina kawałki szkła. Dzięki swoim właściwościom zapewnia bardzo szybkie schładzanie. Można wykorzystać go bezpośrednio w kontakcie ze skórą ryby, bez obaw o jej uszkodzenie. Stosuje się go w całym łańcuchu dystrybucji ryb – w portach, na kurach rybackich oraz w zakładach przetwórstwa rybnego. Więcej na temat działania wytwornic lodu łuskowego dowiesz się z artykułu Na czym polega działanie wytwornicy suchego lodu? Zastosowanie w przemyśle.

Lód płatkowy stanowi z kolei najbardziej naturalny rodzaj lodu, co oznacza, że jest zimny i wilgotny. Podobnie jak lód łuskowy stosuje się go od momentu połowu, poprzez magazynowanie i dystrybucję, aż po ekspozycję na sklepowych ladach. Na tym jednak wykorzystanie lodu płatkowego się nie kończy. W zakładach produkujących gotowe dania używany jest do szybkiego schładzania produktów zaraz po ugotowaniu. Wykorzystanie lodu zamiast tradycyjnych chillerów i chłodni zapewnia oszczędności w zakresie zużycia energii elektrycznej.

Łuskarki lodu w przemyśle rybnym od Kaleta Group

W ofercie Kaleta Group dostępne są profesjonalne wytwornice lodu łuskowego i płatkowego marki Scotsman. To światowy lider w chłodnictwie z ponad 60-letnim doświadczeniem na rynku. Lód płatkowy produkują wytwornice z serii AF, serii MF oraz serii EF. Z kolei lód łuskowy produkują urządzenia z serii MAR. Maszyny te zaprojektowane są w taki sposób, aby bez problemu można było zamontować je nie tylko w zakładach stacjonarnych, ale też na kutrach rybackich i w portach. Scotsman przewidział dwie wersje uzależnione od przeznaczenia – do pracy w wodzie słodkiej oraz słonej.

Do każdej łuskarki można dobrać dodatkowy zasobnik lub system wózkowy, który usprawni codzienną pracę. By dowiedzieć się, jak dobrać zbiornik na lód, przeczytaj artykuł Zbiorniki do lodu – na co zwrócić uwagę, jaki zbiornik wybrać do naszej maszyny? W razie pytań lub wątpliwości, dotyczących urządzeń do produkcji lodu, skontaktuj się z naszą obsługą. Z przyjemnością pomożemy Ci dobrać wytwornicę, która będzie odpowiadała Twoim potrzebom.

Polecane produkty
MAR 106

Wytwornica lodu łuskowego

  • Wydajność: 785 kg/24h
>
MAR 79 ECOX

Wytwornica lodu łuskowego

  • Wydajność: 540 kg/24h
>
MFN S 46

Wytwornica lodu

  • Wydajność: 270 kg/24h
>
AF 206

Wytwornica lodu płatkowego

  • Wydajność: 200 kg/24h
>
EF 206

Wytwornica lodu płatkowego

  • Wydajność: 200 kg/24h
>
MF 26

Wytwornica lodu

  • Wydajność: 120 kg/24h
>

Przeczytaj także

Zobacz
wszystkie wpisy
>

Co to jest HACCP w gastronomii? Zasady i porady

Jakość i bezpieczeństwo serwowanej żywności to kluczowe czynniki, odpowiadające za sukces restauracji. Aby utrzymać usługi na jak najwyższym poziomie, należy przestrzegać ściśle określonych zasad.

Więcej

Lód płatkowy i lód łuskowy – rodzaje lodu oraz zastosowanie w przemyśle

Lód odgrywa w przemyśle bardzo ważną rolę. Wykorzystuje się go na różne sposoby – nie tylko jako dodatek do kolorowych drinków, ale też miejsce ekspozycji lub magazynowania żywności. W odpowiednio wyprodukowanych, zmrożonych płatkach przechowuje się m.in. ryby, mięso i owoce morza. Lód taki może też posłużyć do transportu produktów spożywczych, a także do szybkiego schładzania wina lub szampana. To, do czego można wykorzystać lód, determinowane jest przez jego rodzaj.

Więcej

Zamrażarka szokowa – zastosowanie, właściwości i najważniejsze parametry

Zamrażanie produktów spożywczych w branży gastronomicznej wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Ważne są nie tylko jakość, wydajność i rozmiary urządzeń, ale przede wszystkim zastosowana technologia.

Więcej

Jak prawidłowo dbać o maszyny gastronomiczne?

Kluczową kwestią w lokalach gastronomicznych jest zachowanie czystości. Właściwa pielęgnacja mebli i urządzeń pozwala utrzymać odpowiedni poziom higieny pracy. Ten z kolei bezpośrednio przekłada się na jakość świadczonych usług i bezpieczeństwo konsumentów. Systematyczne czyszczenie maszyn przemysłowych sprawia, że działają one bez zarzutu przez długi czas. To więc najlepszy sposób na zapobieganie kosztownym i uciążliwym awariom sprzętu. Jak prawidłowo dbać o urządzenia gastronomiczne? Jakich środków używać do czyszczenia? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Więcej