Wyposażenie gastronomii

Jak prawidłowo dbać o maszyny gastronomiczne?

 Czyszczenie i pielęgnacja urządzeń gastronomicznych

Kluczową kwestią w lokalach gastronomicznych jest zachowanie czystości. Właściwa pielęgnacja mebli i urządzeń pozwala utrzymać odpowiedni poziom higieny pracy. Ten z kolei bezpośrednio przekłada się na jakość świadczonych usług i bezpieczeństwo konsumentów. Systematyczne czyszczenie maszyn przemysłowych sprawia, że działają one bez zarzutu przez długi czas. To więc najlepszy sposób na zapobieganie kosztownym i uciążliwym awariom sprzętu. Jak prawidłowo dbać o urządzenia gastronomiczne? Jakich środków używać do czyszczenia? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Maszyny i urządzenia stosowane w gastronomii

Maszyny gastronomiczne to kluczowe elementy wyposażenia restauracji. Właściwe metody ich czyszczenia i pielęgnacji pozwalają zachować je w dobrym stanie przez długi czas. Niestety niełatwo o czystość w miejscu, w którym nieustannie przygotowuje się posiłki. By sprzątanie było łatwiejsze, warto podejmować mądre decyzje od samego początku, czyli już na etapie wyposażania lokalu. Bardzo ważny w tej kwestii jest dobór odpowiedniego sprzętu do kuchni. Ze względu na HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points System) urządzenia powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. To materiał łatwy w czyszczeniu i bardzo wytrzymały. Co ważne, wykazuje on dużą odporność na korozję. Dzięki takiej kombinacji cech urządzenia ze stali nierdzewnej wyglądają świetnie nawet po wielu latach intensywnej eksploatacji.

W ofercie firmy Kaleta Group znajdziesz m.in. smażalnice. Jeżeli właśnie wyposażasz swoją profesjonalną kuchnię, postaw na urządzenia od sprawdzonych producentów. Ułatwisz swojemu zespołowi codzienne sprzątanie i zyskasz sprzęt, który będzie idealnie spełniał swoje zadanie przez długi czas. Pamiętaj jednak, że urządzenia gastronomiczne wymagają szczególnego traktowania. Zwłaszcza przy pierwszym użyciu. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z treścią dołączonego do produktu podręcznika. Zalecenia producenta pomogą Ci uniknąć najpoważniejszych błędów w codziennym czyszczeniu i w pielęgnacji urządzeń.

Stoisz właśnie przed wyborem profesjonalnej kostkarki?
Przeczytaj artykuł Jak działa kostkarka do lodu i jaką wybrać do lokalu?

Maszyny gastronomiczne – pielęgnacja to podstawa

 Niektóre zalecenia dotyczące pielęgnacji urządzeń gastronomicznych są uniwersalne dla wszystkich sprzętów używanych w profesjonalnych kuchniach. Poniżej podajemy najważniejsze wskazówki, które pozwolą Ci utrzymać wyposażenie w jak najlepszym stanie.

  • Maszyny i urządzenia stosowane w gastronomii należy poddawać regularnej pielęgnacji. Kluczowe jest usuwanie zanieczyszczeń. Systematyczność jest ważna dla zachowania dobrego stanu technicznego sprzętu. 
  • Urządzenie zasilane elektrycznie należy przed myciem odłączyć od źródła prądu.
  • Podczas mycia należy używać delikatnej ściereczki lub zwilżonej gąbki. O produktach do czyszczenia urządzeń gastronomicznych piszemy poniżej.
  • Po umyciu urządzenia należy dokładnie je osuszyć. Dopiero po jego wyschnięciu można ponownie podłączyć je do prądu.
  • Szczególnej pielęgnacji wymagają urządzenia grzewcze, ponieważ gromadzą się na nich zanieczyszczenia tłuszczowe i smoliste, które mogą przedostawać się do żywności, stwarzając ryzyko dla konsumentów.
  • Sprzęt gastronomiczny należy myć w temperaturze pokojowej. Nie wolno czyścić sprzętu, którego powierzchnia jest gorąca.

To cenne, praktyczne porady, które przydadzą się w każdym lokalu gastronomicznym. Stosując się do nich, nie tylko zapobiegasz awariom urządzeń, ale też dbasz o bezpieczeństwo – swoje i klientów.

Maszyny gastronomiczne – czyszczenie

Jeżeli na urządzeniach ze stali nierdzewnej znajdują się tłuste plamy, kamień lub przebarwienia, konieczne jest wyczyszczenie ich powierzchni. Kluczowe dla zachowania sprzętu w dobrym stanie jest używanie odpowiednich preparatów. To szczególnie ważne w przypadku powłoki ze stali nierdzewnej. Zbyt silne substancje (z dużą zawartością chloru lub kwasu solnego) mogą wejść w reakcję chemiczną z materiałem i doprowadzić do trwałego uszkodzenia powierzchni. Unikaj więc środków pochodzących z niepewnych źródeł i wybieraj wyłącznie sprawdzonych producentów chemii gospodarczej. Profesjonalne preparaty są bardziej skoncentrowane niż płyny do użytku domowego, a jednocześnie są bezpieczne dla powierzchni urządzeń.

Zwracaj uwagę na to, czy dany preparat ma odpowiednie atesty i skład niezagrażający stali nierdzewnej. Pamiętaj, że nie ma uniwersalnego środka na każde zabrudzenie, a preparaty należy dobierać, kierując się ich przeznaczeniem. Do czyszczenia smażalnic stosuje się skoncentrowane środki przeznaczone do usuwania zeschniętego tłuszczu, spieczonych zabrudzeń i przypaleń. W przypadku czyszczenia lodówek sięga się po preparaty (w płynie lub sprayu) przeznaczone do mycia i dezynfekcji urządzeń chłodniczych. Regularnego czyszczenia wymagają również zmywarki. Wykorzystuje się do tego środki odkamieniające. Dobrej jakości preparaty z powodzeniem usuną zabrudzenia i uniemożliwią rozwój bakterii czy pleśni. Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja i regularne czyszczenie maszyn gastronomicznych nie jest tylko kolejnym obowiązkiem nakładanym przez sanepid. To podstawowy warunek bezpieczeństwa zarówno gości, jak i pracowników lokalu.

Polecane produkty
MAR 128 SPLIT

Wytwornica lodu łuskowego

  • Wydajność: 1000 kg/24h
>
EEE144

Smażalnica otwarta - 4 komory

  • Pojemność oleju: 4x14 l
  • Moc: 56 kW
>
ENTRY 7

Schładzarko-zamrażarka szokowa

  • Wydajność chłodnicza: 25 kg/cykl
  • Wydajność mroźnicza: 18 kg/cykl
>
GRANULE MAXI FLOW

Zmywarka gastronomiczna

  • Wydajność normalna: 144
  • Wydajność maksymalna: 192
>

Przeczytaj także

Zobacz
wszystkie wpisy
>

Co to jest HACCP w gastronomii? Zasady i porady

Jakość i bezpieczeństwo serwowanej żywności to kluczowe czynniki, odpowiadające za sukces restauracji. Aby utrzymać usługi na jak najwyższym poziomie, należy przestrzegać ściśle określonych zasad.

Więcej

Jaką frytownicę wybrać do dużych punktów gastronomicznych?

Frytownice to jedne z najważniejszych urządzeń wykorzystywanych w gastronomii. Ich duża popularność wynika z faktu, że pozwalają bardzo szybko przygotowywać potrawy o wysokich walorach wizualnych i smakowych. Smażalnice gastronomiczne (bo pod taką nazwą występują profesjonalne frytownice przemysłowe) pozwalają zachować smak, naturalną soczystość i kruchość produktów spożywczych. Bardzo wiele zależy jednak od modelu urządzenia. Jakie frytownice można znaleźć na rynku? Który producent jest wart polecenia? Jaki model wybrać do dużego punktu gastronomicznego?

Więcej

Lód płatkowy i lód łuskowy – rodzaje lodu oraz zastosowanie w przemyśle

Lód odgrywa w przemyśle bardzo ważną rolę. Wykorzystuje się go na różne sposoby – nie tylko jako dodatek do kolorowych drinków, ale też miejsce ekspozycji lub magazynowania żywności. W odpowiednio wyprodukowanych, zmrożonych płatkach przechowuje się m.in. ryby, mięso i owoce morza. Lód taki może też posłużyć do transportu produktów spożywczych, a także do szybkiego schładzania wina lub szampana. To, do czego można wykorzystać lód, determinowane jest przez jego rodzaj.

Więcej

Jak działa kostkarka do lodu i jaką wybrać do lokalu?

Właściwie dobrana kostkarka do lodu ma niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania obiektów w branży HORECA i Food Retail. Odpowiada nie tylko za rodzaj lodu, jakim będzie dysponował lokal, ale też za efektywność codziennej pracy i ponoszone koszty. Właściwości kostkarki do lodu decydują o ilości napojów, jaką będzie można przygotować w określonym czasie. Bezpośrednio wpływają też na ich estetykę i smak. Aby dobrze spełniać swoje zadania, urządzenia te powinny być wydajne, ergonomiczne i zbudowane z wysokiej jakości materiałów. To właśnie wykorzystanie odpowiedniej metody pracy wpływa na to, w jakim lokalu – i w jakim zakresie – będzie można je wykorzystać. Jak działa kostkarka do lodu i jak wybrać najlepszą?

Więcej