Blog

Zbiorniki do lodu – na co zwrócić uwagę, jaki zbiornik wybrać do naszej maszyny?

By jak najdłużej zachowały one swoje właściwości, muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Kluczowe jest więc dobranie właściwych zbiorników, które zapewnią bezpieczne i higieniczne przechowywanie dużych ilości lodu. W naszej ofercie znajdziesz zbiorniki produkowane przez markę Scotsman – światowego lidera w dziedzinie produkcji lodu dla gastronomii i szeroko rozumianego przemysłu. Profesjonalny zasobnik na lód tej marki zapewnia wygodną, higieniczną i wydajną pracę. Pozwala zachować ciągłość dostępu do świeżego produktu i zminimalizować jego straty. W jaki sposób należy wybierać zbiorniki do wytwornic lodu?

Prawidłowe przechowywanie lodu – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim sprawdź, jaki rodzaj zbiorników jest kompatybilny z danym urządzeniem. W kolejnym kroku dobierz pojemność zbiornika, biorąc pod uwagę swoje dzienne zapotrzebowanie na lód. Mając tę wiedzę, przejdź do wyboru konkretnego produktu. Pamiętaj, że zbiorniki lodu muszą cechować się nie tylko estetycznym designem i zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi, ale też odpowiednią budową. Kluczowe są wytrzymała konstrukcja ze stali nierdzewnej oraz trwałe i bezpieczne drzwiczki. Należy zwrócić uwagę na wytrzymały materiał wykonania i budowę paneli zewnętrznych. Wnętrze zbiornika na lód powinno być stworzone z wysokiej jakości poliuretanowej powłoki, odpornej na zarysowania. Ważne są również solidne nóżki, przystosowane do dużych obciążeń. Wybierając zbiornik do lodu, koniecznie sprawdź, czy urządzenie zapewnia intuicyjną i higieniczną obsługę.

Zbiorniki do lodu z serii SB – wygoda użytkowania w klasycznym wydaniu

Zbiorniki do lodu z serii SB marki Scotsman to klasyczne izolowane pojemniki z pochyłą klapą, która ułatwia dostęp do wyprodukowanego lodu. Mają zaokrąglone narożniki wewnętrzne, ułatwiające pracę podczas częstej rotacji produktu. Seria SB to zbiorniki przeznaczone na lód typu Gourmet & Dice Cubes, Flake, Super-flake, Nugget oraz Cubelet. Mogą służyć m.in. jako zbiorniki do kostek lodu w lokalach gastronomicznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o działaniu kostkarek, przeczytaj artykuł Jak działa kostkarka do lodu i jaką wybrać do lokalu?

Zbiorniki te wyposażone są w wyjmowane uszczelki, które można łatwo wyczyścić. Mają regulowane nóżki ze stali nierdzewnej, które dobrze radzą sobie z dużym obciążeniem. Wzmocnione zawiasy dodatkowo podnoszą ich wytrzymałość. Zakres pojemności zbiorników wynosi od 120 kg do 400 kg. Modele z tej serii cechują się nowoczesnym designem, wygodnym uchwytem na łopatkę, panelami zewnętrznymi ze stali nierdzewnej oraz rurą odpływu, umożliwiającą podłączenie zbiornika do kratki ściekowej.

Zbiorniki lodu z serii UBH – do długiego przechowywania

Zbiorniki z serii UBH mają pionowy front typu FIFO. Ich praca opiera się na zasadzie „first-in, first-out”. Metoda ta zapewnia ciągły dostęp do świeżego lodu i wysoki poziom higieny. To izolowane pojemniki z zaokrąglonymi narożnikami wewnętrznymi, które ułatwiają pracę z lodem i utrzymanie czystości. Wykorzystuje się je głównie w miejscach, w których zapotrzebowanie na lód jest bardzo duże, a czas jego przechowywania długi. Zbiorniki UBH są bardzo solidne, dlatego bez trudu utrzymują ciężar nawet największych wytwornic. Okienka zapewniają stały podgląd ilości lodu wewnątrz zbiornika. A tego zmieści się bardzo dużo, bo od 400 do nawet 1500 kg! Seria UBH nadaje się do każdego rodzaju lodu. Cechuje się nowoczesnym designem i solidną, spawaną konstrukcją. Zbiorniki z tej serii są wyposażone w wygodny deflektor, który zapewnia równomierne nasypywanie lodu. Wąż odpływowy pozwala na podłączenie zbiornika do kratki ściekowej.

Seria SIS – zbiornik na lód z wózkiem

Seria SIS to pionowe zbiorniki typu FIFO z wózkami na lód. Ich działanie opiera się na zasadzie „first-in, first-out”. Izolowane wózki z zaokrąglonymi narożnikami ułatwiają transport lodu i utrzymanie czystości. Ich pojemność wynosi 73 kg. Wózki są zamykane od góry, a lód spada z nich grawitacyjnie, bez potrzeby szuflowania. Mają solidną obudowę i wytrzymałe nóżki. Zbiorniki z serii SIS wykorzystuje się głównie w przypadku zapotrzebowania na duże ilości lodu i konieczności jego długotrwałego przechowywania (izolacja poliuretanowa spowalnia topnienie lodu). Zakres pojemności pojemników wynosi od 400 do 1500 kg. Mają prosty, nowoczesny design, polietylenowe wnętrze i wygodną gilotynę, która ułatwia załadunek. Nadają się do przechowywania wszystkich rodzajów lodu: Gourmet & Dice Cubes, Flake, Super-flake, Nugget oraz Cubelet. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach lodu, przeczytaj artykuł Lód płatkowy i lód łuskowy – rodzaje lodu oraz zastosowanie w gastronomii.

Przechowywanie lodu w wózkach RBC

Seria RBC to izolowane wózki na lód, które wykorzystuje się głównie w handlu detalicznym i przetwórstwie żywności. Wózek taki wykonany jest z podwójnie izolowanego tworzywa. Ma nylonowe kółka, kranik odpływu wody i ergonomiczne uchwyty, które ułatwiają manewrowanie. Dla wygodnej obsługi i transportu w wózkach zastosowano zaokrąglone narożniki wewnętrzne. Ułatwiają one pracę z lodem i utrzymanie pojemników w czystości. Przechowywanie lodu w tego rodzaju zbiornikach jest bezpieczne i wygodne, dlatego wózki RBC cieszą się dużą popularnością w branżach korzystających z lodu łuskowego i płatkowego.

Przeczytaj także

Zobacz
wszystkie wpisy
>

Jak działa kostkarka do lodu i jaką wybrać do lokalu?

Właściwie dobrana kostkarka do lodu ma niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania obiektów w branży HORECA i Food Retail. Odpowiada nie tylko za rodzaj lodu, jakim będzie dysponował lokal, ale też za efektywność codziennej pracy i ponoszone koszty. Właściwości kostkarki do lodu decydują o ilości napojów, jaką będzie można przygotować w określonym czasie. Bezpośrednio wpływają też na ich estetykę i smak. Aby dobrze spełniać swoje zadania, urządzenia te powinny być wydajne, ergonomiczne i zbudowane z wysokiej jakości materiałów. To właśnie wykorzystanie odpowiedniej metody pracy wpływa na to, w jakim lokalu – i w jakim zakresie – będzie można je wykorzystać. Jak działa kostkarka do lodu i jak wybrać najlepszą?

Więcej

Lód płatkowy i lód łuskowy – rodzaje lodu oraz zastosowanie w przemyśle

Lód odgrywa w przemyśle bardzo ważną rolę. Wykorzystuje się go na różne sposoby – nie tylko jako dodatek do kolorowych drinków, ale też miejsce ekspozycji lub magazynowania żywności. W odpowiednio wyprodukowanych, zmrożonych płatkach przechowuje się m.in. ryby, mięso i owoce morza. Lód taki może też posłużyć do transportu produktów spożywczych, a także do szybkiego schładzania wina lub szampana. To, do czego można wykorzystać lód, determinowane jest przez jego rodzaj.

Więcej

Lód w wyposażeniu saun i SPA – dlaczego jest niezbędny i jaki wybrać?

Choć lód najczęściej stosowany jest w orzeźwiających napojach, ma on o wiele więcej zastosowań. Służy m.in. do ekspozycji żywności, schładzania ciasta w piekarniach czy bezpiecznego magazynowania produktów spożywczych. Zwykło się myśleć, że to po prostu zamrożona woda – tymczasem istnieje wiele rodzajów lodu, różniących się formą, konsystencją i sposobem wytwarzania. Właśnie dlatego wykorzystuje się go na różne sposoby – nie tylko w gastronomii, ale też w przemyśle, medycynie, transporcie czy branży SPA. O tym ostatnim zastosowaniu chcemy dziś „pomówić”.

Więcej

Znaczenie lodu w zakładach przetwórstwa rybnego – od połowu do sprzedaży

Lód pełni bardzo ważną funkcję w przemyśle rybnym. Wykorzystuje się go już na etapie połowu i w całym późniejszym łańcuchu sprzedaży. Do przetwórstwa 1000 kg ryb wykorzystuje się około 1000 kg lodu! Dlaczego jest tak potrzebny?

Więcej