Wyposażenie gastronomii

Co to jest HACCP w gastronomii? Zasady i porady

Jakość i bezpieczeństwo serwowanej żywności to kluczowe czynniki, odpowiadające za sukces restauracji. Aby utrzymać usługi na jak najwyższym poziomie, należy przestrzegać ściśle określonych zasad. Ujęte są one w systemie HACCP. To specjalna książka, zawierająca jasne instrukcje oraz dokumentację związaną ze wszystkimi aspektami higieny w lokalu gastronomicznym. Jej celem jest wyeliminowanie przyczyn zagrożeń dla zdrowia w miejscu ich powstawania.

Zapisy w systemie HACCP to gwarancja, że żywność, którą produkujesz i wydajesz klientom, jest w pełni bezpieczna. Jeśli w Twojej restauracji doszłoby do zatrucia pokarmowego, sanepid w pierwszej kolejności poprosiłby Cię właśnie o rejestry HACCP. Dzięki nim będziesz mógł udowodnić, że do zatrucia nie doszło z Twojej winy. 

HACCP w gastronomii – definicja

Skrótem HACCP określa się system analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli. Pojęcie to odnosi się do zarządzania bezpieczeństwem i higieną żywności. Angielskie rozwinięcie skrótu brzmi „hazard analysis and critical control points”. Za sprawą HACCP możliwe są identyfikacja najpoważniejszych zagrożeń w prowadzeniu biznesu i wyeliminowanie ich przyczyn. System skierowany jest do przedsiębiorstw zajmujących się produkcją i obróbką żywności. Jest niezbędny w restauracjach, zakładach produkcyjnych, zakładach przetwórstwa żywności, hurtowniach, stołówkach, salach weselnych, przedszkolach itp. Powinny wdrożyć go wszystkie lokale, niezależnie od ich wielkości i skali działania. HACCP w małej gastronomii pełni równie ważną funkcję, co w dużych lokalach, obsługujących tysiące klientów dziennie.

Zasady HACCP w gastronomii i korzyści z ich przestrzegania

HACCP w gastronomii oznacza ścisłe kontrolowanie procesu produkcyjnego. Zasady, zawarte w treści dokumentu, odnoszą się m.in. do jakości surowców, stanu technicznego sprzętu oraz procedur monitorowania poszczególnych etapów produkcji i obróbki żywności. Wdrożenie i solidne przestrzeganie zaleceń HACCP przez przedsiębiorstwo przynosi wiele korzyści. Pozwala nie tylko dostarczać produkty najwyższej jakości z zachowaniem bezpieczeństwa i higieny, ale też zmniejszyć koszty produkcji. Wpływa również na wzrost konkurencyjności firmy i zaufania ze strony klientów.

Etapy wdrażania systemu HACCP w gastronomii

Poniżej zamieszczone są kluczowe kroki, zmierzające do wdrożenia systemu HACCP w lokalach gastronomicznych.

Etapy wdrażania HACCP: 

  • Określ zakres stosowania HACCP

Ustal nadrzędny cel HACCP i sposób jego realizacji. 

  • Utwórz zespół pracowników ds. HACCP

Spisz nazwiska i pełnione funkcje. Nie zapomnij o podpisach.

  • Opracuj specyfikację produktów

Każdy opis powinien zawierać skład surowcowy, cechy mikrobiologiczne, okres trwałości, warunki przechowywania i metody dystrybucji.

  • Opracuj schemat procesu technologicznego

Przedstaw go w postaci diagramu. Regularnie weryfikuj i uaktualniaj informacje.

  • Przeprowadź analizę zagrożeń

Stwórz listę zagrożeń możliwych na każdym etapie produkcji, a następnie zestawienie środków zapobiegawczych.

  • Określ Krytyczne Punkty Kontroli (CCP)

Wyznacz obszary, w których może wystąpić zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. Określ granice tolerancji dla każdego z nich i opracuj system ich monitorowania. 

  • Ustal zakres działań korygujących

Ustal, w jaki sposób należy działać, gdy dany parametr punktu kontroli odbiega od akceptowalnego.

  • Określ procedury weryfikacji

Opracuj system przeprowadzania audytu, określając jak często i w jaki sposób będzie się odbywał.

  • Skrupulatnie prowadź dokumentację z audytów 

Dokumentacja taka powinna obejmować księgę HACCP, procedury systemowe, instrukcje i bieżące zapisy.

Czy HACCP jest obowiązkowe?

Wszystkie firmy, które zajmują się obróbką żywności, powinny zgłosić się do Państwowej Inspekcji Sanitarnej z prośbą o zgodę na prowadzenie działalności. Sanepid upewni się, czy lokal posiada już systemy GHP (Good Hygienic Practice) i GMP (Good Manufacturing Practice). Następnie zatwierdzi wprowadzenie HACCP. System ten jest obowiązkowy, a każdy, kto go nie prowadzi, choć powinien, podlega karze grzywny. 

Wymogi systemu HACCP w gastronomii

System HACCP ma zapewnić bezpieczeństwo żywności poprzez stałe monitorowanie zagrożeń w procesie produkcji, magazynowania i obrotu. Dlatego wszystkie zakłady gastronomiczne mają obowiązek opracować i wdrożyć HACCP. Mówi o tym art. 5 rozporządzenia (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych.

Dokument nakłada na lokal ważne obowiązki. W ramach systemu należy co najmniej dwa razy dziennie spisywać w tabelach temperatury chłodziarek i zamrażarek. W kuchni musi działać wentylacja nawiewowo-wyciągowa, a surowce, stosowane w produkcji, muszą mieć odpowiednią jakość zdrowotną i spełniać wymagania dotyczące zawartości pestycydów. Konieczne jest też prowadzenie dokumentacji dostaw oraz harmonogramu konserwacji urządzeń gastronomicznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo dbać o sprzęt, przeczytaj artykuł Jak prawidłowo dbać o maszyny gastronomiczne? Czyszczenie i pielęgnacja. Dokumentację należy przechowywać przez co najmniej 5 lat. Skrupulatne prowadzenie HACCP może okazać się dużym wyzwaniem, wymagającym czasu, regularności i zaangażowania. Mimo to warto się go podjąć – w końcu na szali leży nie tylko renoma lokalu, ale przede wszystkim zdrowie konsumentów.

Przeczytaj także

Zobacz
wszystkie wpisy
>

Jak prawidłowo dbać o maszyny gastronomiczne?

Kluczową kwestią w lokalach gastronomicznych jest zachowanie czystości. Właściwa pielęgnacja mebli i urządzeń pozwala utrzymać odpowiedni poziom higieny pracy. Ten z kolei bezpośrednio przekłada się na jakość świadczonych usług i bezpieczeństwo konsumentów. Systematyczne czyszczenie maszyn przemysłowych sprawia, że działają one bez zarzutu przez długi czas. To więc najlepszy sposób na zapobieganie kosztownym i uciążliwym awariom sprzętu. Jak prawidłowo dbać o urządzenia gastronomiczne? Jakich środków używać do czyszczenia? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Więcej

Wyposażenie kuchni w restauracji – co jest potrzebne?

Sukces restauracji zaczyna się od jej wyposażenia. Odpowiednio dobrany sprzęt gastronomiczny pozwala nie tylko wydajniej i wygodniej pracować, ale też zredukować koszty związane z prowadzeniem biznesu.

Więcej

Odzysk ciepła w instalacjach chłodniczych – jak zaoszczędzić pieniądze?

Inflacja, rosnące zapotrzebowanie na energię, wzrost cen surowców energetycznych, wysokie marże wytwórców… To wszystko sprawiło, że przez ostatnie lata można było zaobserwować systematyczny wzrost cen energii.

Więcej

Jaką frytownicę wybrać do dużych punktów gastronomicznych?

Frytownice to jedne z najważniejszych urządzeń wykorzystywanych w gastronomii. Ich duża popularność wynika z faktu, że pozwalają bardzo szybko przygotowywać potrawy o wysokich walorach wizualnych i smakowych. Smażalnice gastronomiczne (bo pod taką nazwą występują profesjonalne frytownice przemysłowe) pozwalają zachować smak, naturalną soczystość i kruchość produktów spożywczych. Bardzo wiele zależy jednak od modelu urządzenia. Jakie frytownice można znaleźć na rynku? Który producent jest wart polecenia? Jaki model wybrać do dużego punktu gastronomicznego?

Więcej