Blog

Odzysk ciepła w instalacjach chłodniczych – jak zaoszczędzić pieniądze?

Zjawisko to skłania do podejmowania działań, które pozwolą w większym stopniu uniezależnić się od dostawców i zmniejszyć swoje zapotrzebowanie na prąd. Firmy, dążąc do efektywności energetycznej, szukają sposobów na rozsądniejsze wykorzystanie zasobów, ograniczanie ewentualnych strat i redukcję kosztów.

Właśnie dlatego coraz więcej przedsiębiorstw, wykorzystujących instalacje chłodnicze, decyduje się na odzyskiwanie ciepła. Za rozwiązaniem tym przemawiają nie tylko względy ekonomiczne, ale i ekologiczne. Odzysk ciepła pozwala wykorzystać energię, która – w przeciwnym razie – zostałaby bezpowrotnie utracona. Wpływa więc bezpośrednio na zmniejszenie ilości spalanego paliwa i ochronę środowiska naturalnego.  

Odzysk ciepła z urządzeń chłodniczych

Inwestorzy, właściciele i użytkownicy obiektów wyposażonych w instalacje chłodnicze są zmuszeni do stosowania rozwiązań, które zmniejszą zapotrzebowanie na energię. Dobra izolacja termiczna obiektu nie wystarczy, by ograniczyć koszty. Jednym z najskuteczniejszych sposobów, by tego dokonać, jest instalacja systemu odzysku ciepła. Na czym polega jej działanie?

Efektem ubocznym pracy instalacji chłodniczej jest duża ilość wytworzonego ciepła. W systemie pozbawionym węzła odzysku ciepło to zostaje przekazane do medium chłodzącego skraplacz (wody lub powietrza) i bezpowrotnie stracone. Na szczęście można tego uniknąć i powtórnie je wykorzystać. Dzięki temu możliwe jest rozsądne gospodarowanie energią i wyraźne zredukowanie wydatków.

Jak przebiega proces odzysku ciepła?

Mówiąc najprościej, węzeł odzysku w instalacji chłodniczej oddaje pochłonięte ze schładzanego produktu ciepło i wykorzystuje je do podgrzania wody. Dzięki temu procesowi przedsiębiorstwa zyskują gorącą wodę, którą można użyć m.in. do celów procesowych, sanitarnych, do ogrzewania podłogowego itd. Idea polega na użytecznym i racjonalnym wykorzystaniu ciepła odpadowego zgodnie z zapotrzebowaniem danego obiektu. By to zrobić, należy najpierw precyzyjnie określić, w którym miejscu znajduje się ciepło do odzysku, ile go jest, ile wynosi jego temperatura oraz jak można je wykorzystać.

Termin „odzysk ciepła” jest dużym uproszczeniem. Pod pojęciem „ciepła” kryją się aż trzy różne jego strumienie:

  • ciepło przegrzania czynnika w stanie gazowym
  • ciepło skraplania
  • ciepło dochłodzenia skroplonego czynnika.

Zarówno ciepło przegrzania, jak i ciepło skraplania można odzyskać i rozsądnie wykorzystać w ramach funkcjonowania jednego zakładu.  

Jakie korzyści przynosi proces odzysku ciepła?

Odzysk ciepła z agregatów chłodniczych oznacza w praktyce darmową gorącą wodę. Dobierając odpowiednią wielkość instalacji chłodniczej, można z łatwością zaspokoić całe lokalowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Robi tak zdecydowana większość obiektów handlowych, w tym sklepy i hipermarkety. Taka oszczędność przekłada się na niższe ceny towarów i usług – zwłaszcza w branży spożywczej.

Instalacja odzysku ciepła odpadowego przynosi nie tylko korzyści ekonomiczne, ale też ekologiczne. Zużywanie dużej ilości energii ma negatywny wpływ na planetę – powoduje emisję do atmosfery wielu zanieczyszczeń gazowych i stałych (pyłu, tlenków azotu, dwutlenku siarki, tlenku węgla, metali ciężkich, lotnych związków organicznych itd.). Tymczasem szacuje się, że gdyby każde urządzenie chłodnicze w naszym kraju o wydajności chłodniczej powyżej 10 kW było wyposażone w system odzysku ciepła, można byłoby wyraźnie zredukować ilość zużywanej energii, a tym samym ograniczyć szkodliwy wpływ spalania paliw kopalnych na środowisko naturalne.

Instalacje odzysku ciepła DK-Kälteanlagen

W Kaleta Group polecamy naszym klientom instalacje odzysku ciepła niemieckiego producenta DK-Kälteanlagen To wydajne, elastyczne i bezpieczne systemy do wykorzystania ciepła odpadowego. W swojej ofercie posiadamy zbiorniki tej marki o pojemności od 200 do 7000 litrów, które umożliwiają podgrzanie ciepłej wody użytkowej w obiekcie. Instalacje te skutecznie oszczędzają energię i chronią środowisko naturalne. Należy pamiętać, że bardzo ważne jest właściwe wkomponowanie systemu odzysku ciepła w całą instalację wentylacyjną bądź klimatyzacyjną. Z chęcią pomożemy rozwiać wątpliwości i podjąć właściwą decyzję. Na życzenie możemy przedstawić kalkulację uwzględniającą czas amortyzacji inwestycji w odzysk ciepła.

Przeczytaj także

Zobacz
wszystkie wpisy
>

Jak prawidłowo dbać o maszyny gastronomiczne?

Kluczową kwestią w lokalach gastronomicznych jest zachowanie czystości. Właściwa pielęgnacja mebli i urządzeń pozwala utrzymać odpowiedni poziom higieny pracy. Ten z kolei bezpośrednio przekłada się na jakość świadczonych usług i bezpieczeństwo konsumentów. Systematyczne czyszczenie maszyn przemysłowych sprawia, że działają one bez zarzutu przez długi czas. To więc najlepszy sposób na zapobieganie kosztownym i uciążliwym awariom sprzętu. Jak prawidłowo dbać o urządzenia gastronomiczne? Jakich środków używać do czyszczenia? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Więcej

Zastosowanie lodu w piekarnictwie i cukiernictwie – czy lód sprawdza się lepiej niż woda lodowa?

Na jakość wypieku wpływają nie tylko składające się na recepturę składniki, ale też atrakcyjny wygląd, zapach, barwa, kształt i struktura. To właśnie na te cechy w pierwszej kolejności zwraca uwagę potencjalny klient.

Więcej

Zbiorniki do lodu – na co zwrócić uwagę, jaki zbiornik wybrać do naszej maszyny?

Lód jest powszechnie stosowany w gastronomii, przemyśle spożywczym, rybołówstwie, transporcie, branży SPA oraz medycynie. Każdego dnia profesjonalne kostkarki i wytwornice produkują ogromne ilości zmrożonych łusek, płatków i kryształków, niezbędnych do funkcjonowania danego biznesu.

Więcej

Lód płatkowy i lód łuskowy – rodzaje lodu oraz zastosowanie w przemyśle

Lód odgrywa w przemyśle bardzo ważną rolę. Wykorzystuje się go na różne sposoby – nie tylko jako dodatek do kolorowych drinków, ale też miejsce ekspozycji lub magazynowania żywności. W odpowiednio wyprodukowanych, zmrożonych płatkach przechowuje się m.in. ryby, mięso i owoce morza. Lód taki może też posłużyć do transportu produktów spożywczych, a także do szybkiego schładzania wina lub szampana. To, do czego można wykorzystać lód, determinowane jest przez jego rodzaj.

Więcej