Wyposażenie gastronomii

Lód w wyposażeniu saun i SPA – dlaczego jest niezbędny i jaki wybrać?

Choć lód najczęściej stosowany jest w orzeźwiających napojach, ma on o wiele więcej zastosowań. Służy m.in. do ekspozycji żywności, schładzania ciasta w piekarniach czy bezpiecznego magazynowania produktów spożywczych. Zwykło się myśleć, że to po prostu zamrożona woda – tymczasem istnieje wiele rodzajów lodu, różniących się formą, konsystencją i sposobem wytwarzania. Właśnie dlatego wykorzystuje się go na różne sposoby – nie tylko w gastronomii, ale też w przemyśle, medycynie, transporcie czy branży SPA. O tym ostatnim zastosowaniu chcemy dziś „pomówić”.

Lód w branży SPA

Lód powszechnie wykorzystuje się w ośrodkach uzdrowiskowych, gdzie służy jako ważny element przeprowadzania zabiegów poprawiających zdrowie i samopoczucie. To zastosowanie znane jest od wieków. Już w starożytności lód wykorzystywano do poprawy zdrowia i urody. Nie zmieniło się to do dzisiaj – nadal służy on do wykonywania masażu twarzy i ciała. Choć przeznaczony jest głównie dla sportowców (ponieważ redukuje obrzęki i ból oraz pomaga mięśniom szybko się zregenerować), korzysta z niego coraz więcej osób. Liczne walory zdrowotne sprawiły, że lód coraz częściej stosowany jest jako podstawowe wyposażenie salonów SPA. Służy tam przede wszystkim do schładzania ciała po pobycie w saunie lub łaźni parowej. Jaki rodzaj lodu nadaje się do tego najlepiej?

Jaki lód w branży SPA sprawdza się najlepiej?

Zdecydowanie najczęściej w branży SPA wykorzystuje się lód płatkowy. Jest to rodzaj występujący w swojej najbardziej naturalnej postaci. Co go wyróżnia na tle innych? Lód płatkowy jest wszechstronny i uniwersalny. Można go wykorzystać m.in. do ekspozycji żywności (świeżych ryb, mięsa, owoców morza) w ladach ekspozycyjnych, a także do przygotowywania napojów czy szybkiego schładzania wina i szampana. Lód płatkowy występuje w dwóch odmianach – z zawartością wody na poziomie 25% (pod nazwą Flake) oraz z zawartością wody na poziomie 15% (pod nazwą Super Flake). Urządzenia firmy Scotsman , z zastosowaniem których produkowany jest ten rodzaj lodu, dostępne są w ofercie firmy Kaleta Group.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach lodu, przeczytaj artykuł Lód płatkowy i lód łuskowy – rodzaje lodu oraz zastosowanie w gastronomii .

Lód płatkowy wytwarzany jest w temperaturze sięgającej niewiele poniżej 0°C, dzięki czemu przypomina naturalny, wilgotny lód. Jego płatki świetnie sprawdzają się w przypadku schładzania ciała, a temperatura zapewnia całkowite bezpieczeństwo w bezpośrednim kontakcie ze skórą. Dlatego to właśnie lód płatkowy warto wybrać jako wyposażenie salonów SPA

Lód na saunach – dla zdrowia i urody

Lód w SPA służy do schładzania ciała po wyjściu z gorącej sauny. Wykorzystuje się go w tzw. studniach lodowych (lodospadach), grotach lodowych (do nacierania ciała lodem), baniach czy basenach. W tych ostatnich miesza się go z wodą, by stworzyć imitację przerębla. Możliwości wykorzystania lodu w SPA są nieograniczone, jednak zawsze służy on jednemu – korzyściom zdrowotnym, wynikającym z nagłego schłodzenia organizmu. Duża różnica temperatur przynosi skórze wiele korzyści. Rozluźnia, łagodzi objawy bólowe, zwiększa przepływ krwi, zmniejsza napięcie i podnosi odporność organizmu.

Polecane produkty
MF 68 SPLIT

Wytwornica lodu płatkowego

  • Wydajność: 1220 kg/24h
>
MF 66

Wytwornica lodu płatkowego

  • Wydajność: 1150 kg/24h
>
AF 206

Wytwornica lodu płatkowego

  • Wydajność: 200 kg/24h
>
EF 206

Wytwornica lodu płatkowego

  • Wydajność: 200 kg/24h
>
EF 103

Wytwornica lodu płatkowego

  • Wydajność: 108 kg/24h
>
AF 80

Wytwornica lodu płatkowego

  • Wydajność: 73 kg/24h
>

Wyposażenie salonów SPA to również kostkarki

Urządzenia dostępne w ofercie firmy Kaleta Group stosowane są również w celu produkowania lodu do twarzy oraz kostek lodu do masażu ciała. Moda na masaż kostkami rozpoczęła się już dwie dekady temu, w Meksyku. Dziś praktykuje się go w gabinetach odnowy biologicznej, ośrodkach medycyny sportowej oraz placówkach rehabilitacyjnych. Kostki lodu do masażu dają efekt naturalnego peelingu i pozytywnie wpływają na kondycję skóry, wzmacniając ją. Podczas takiego zabiegu następuje zahamowanie informacji bólowej na drodze do ośrodkowego układu nerwowego i podwyższenie progu odczuwania bólu. Masaż lodem działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo (zwłaszcza na okolice stóp) oraz sprzyja regeneracji powysiłkowej mięśni. Zmniejsza też napięcie tkanek miękkich, redukuje cellulit i wspomaga odchudzanie. Masaż taki trwa zwykle około 10–15 minut. Lód w branży SPA często wykorzystuje się w formie kryształków wsypanych do woreczka lub termoforu. Pełni wtedy funkcję zimnego okładu, pobudzając krążenie i dając przyjemne uczucie rozluźnienia. Urządzenia Scotsman, przeznaczone do produkcji kostek lodu , znajdziesz w naszej ofercie. Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Przeczytaj artykuł Jak działa kostkarka do lodu i jaką wybrać do lokalu? 

Jakie wyposażenie salonów SPA wybrać?

Jak widać, lód w branży zdrowia i urody jest niezbędny i nieoceniony. Jeżeli szukasz profesjonalnej wytwornicy lodu do swojego salonu SPA lub innego obiektu, w którym wykonuje się zabiegi na twarz i ciało, koniecznie poznaj nasze produkty. Oferujemy urządzenia z wbudowanymi zbiornikami na lód (np. z serii AF, o wydajności od 73 kg/24 h do 200 kg/24 h), które sprawdzą się w gabinetach zabiegowych. W naszej ofercie znajdziesz też urządzenia modułowe o nieco większej wydajności (z serii MF). Wytwornice te nadają się do wykorzystania w strefach saun i łaźni. Odpowiednio dobrany do nich zbiornik na lód będzie idealnie odpowiadał na Twoje zapotrzebowanie. Chcesz dowiedzieć się, jak dokonać jego wyboru? Przeczytaj artykuł Zbiorniki do lodu – na co zwrócić uwagę, jaki zbiornik wybrać do naszej maszyny? 

Przeczytaj także

Zobacz
wszystkie wpisy
>

Jak działa kostkarka do lodu i jaką wybrać do lokalu?

Właściwie dobrana kostkarka do lodu ma niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania obiektów w branży HORECA i Food Retail. Odpowiada nie tylko za rodzaj lodu, jakim będzie dysponował lokal, ale też za efektywność codziennej pracy i ponoszone koszty. Właściwości kostkarki do lodu decydują o ilości napojów, jaką będzie można przygotować w określonym czasie. Bezpośrednio wpływają też na ich estetykę i smak. Aby dobrze spełniać swoje zadania, urządzenia te powinny być wydajne, ergonomiczne i zbudowane z wysokiej jakości materiałów. To właśnie wykorzystanie odpowiedniej metody pracy wpływa na to, w jakim lokalu – i w jakim zakresie – będzie można je wykorzystać. Jak działa kostkarka do lodu i jak wybrać najlepszą?

Więcej

Jak prawidłowo dbać o maszyny gastronomiczne?

Kluczową kwestią w lokalach gastronomicznych jest zachowanie czystości. Właściwa pielęgnacja mebli i urządzeń pozwala utrzymać odpowiedni poziom higieny pracy. Ten z kolei bezpośrednio przekłada się na jakość świadczonych usług i bezpieczeństwo konsumentów. Systematyczne czyszczenie maszyn przemysłowych sprawia, że działają one bez zarzutu przez długi czas. To więc najlepszy sposób na zapobieganie kosztownym i uciążliwym awariom sprzętu. Jak prawidłowo dbać o urządzenia gastronomiczne? Jakich środków używać do czyszczenia? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Więcej

Lód płatkowy i lód łuskowy – rodzaje lodu oraz zastosowanie w przemyśle

Lód odgrywa w przemyśle bardzo ważną rolę. Wykorzystuje się go na różne sposoby – nie tylko jako dodatek do kolorowych drinków, ale też miejsce ekspozycji lub magazynowania żywności. W odpowiednio wyprodukowanych, zmrożonych płatkach przechowuje się m.in. ryby, mięso i owoce morza. Lód taki może też posłużyć do transportu produktów spożywczych, a także do szybkiego schładzania wina lub szampana. To, do czego można wykorzystać lód, determinowane jest przez jego rodzaj.

Więcej

Zbiorniki do lodu – na co zwrócić uwagę, jaki zbiornik wybrać do naszej maszyny?

Lód jest powszechnie stosowany w gastronomii, przemyśle spożywczym, rybołówstwie, transporcie, branży SPA oraz medycynie. Każdego dnia profesjonalne kostkarki i wytwornice produkują ogromne ilości zmrożonych łusek, płatków i kryształków, niezbędnych do funkcjonowania danego biznesu.

Więcej