Blog

Wyposażenie kuchni w restauracji – co jest potrzebne?

Sukces restauracji zaczyna się od jej wyposażenia. Odpowiednio dobrany sprzęt gastronomiczny pozwala nie tylko wydajniej i wygodniej pracować, ale też zredukować koszty związane z prowadzeniem biznesu. Należy pamiętać, że wyposażenie będzie różniło się w zależności od typu i wielkości lokalu oraz skali działalności. Dlatego dobór urządzeń musi być dobrze przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb.

W branży nieustannie pojawiają się nowe rozwiązania i technologie, które usprawniają pracę w kuchni. Innowacje wymusza stale przesuwana granica wydajności i energooszczędności sprzętu. Poniżej tłumaczymy, jak powinno wyglądać funkcjonalne i profesjonalne wyposażenie kuchni w restauracji. Podpowiadamy też, które marki produkują sprzęt najlepszej jakości.

Jak wyposażyć kuchnię w restauracji?

Najważniejsze i najbardziej niezbędne w kuchni sprzęty to smażalnice (nazywane też frytownicami) oraz szafy grzewcze. Kompleksowe wyposażenie lokalu powinno obejmować także urządzenia chłodnicze i mroźnicze, dzięki którym możliwe jest racjonalne gospodarowanie produktami spożywczymi i wydłużenie ich przydatności do spożycia. Nieoceniona będzie też oczywiście pojemna zmywarka. Kluczowe czynniki, które decydują o jakości urządzeń gastronomicznych, to ich wydajność, solidność, bezpieczeństwo i energooszczędność. Właśnie na te elementy należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając wyposażenie kuchni.

Podstawowe wyposażenie kuchni w restauracji

Obróbkę termiczną żywności najczęściej wykonuje się z użyciem smażalnic, które pozwalają na szybkie przygotowanie mnóstwa potraw – w tym mięs, ryb i warzyw. Wbrew powszechnej opinii, nie wykorzystują one dużych ilości tłuszczu i nie wysuszają potraw. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości przygotowywanych dań, polecamy nowoczesne frytownice marki Henny Penny. Pozwalają one zachować naturalny smak i wilgotność produktów, a jednocześnie zapobiegają wnikaniu do nich oleju. W efekcie dania przygotowywane w smażalnicach są zdrowsze i mniej kaloryczne niż dania smażone w głębokim tłuszczu. Dowiedz się więcej na temat doboru frytownic – przeczytaj artykuł Jaką frytownicę wybrać do dużych punktów gastronomicznych?

Niezbędnymi elementami każdej profesjonalnej restauracji są też szafy grzewcze, służące do przechowywania produktów spożywczych w ściśle określonej temperaturze. Są nieocenione w dużych kuchniach, w których wydaje się wiele posiłków w tym samym czasie. Szafy grzewcze umożliwiają nie tylko podgrzanie dań, ale też ich wygodne dostarczanie na salę z gośćmi (np. w trakcie wesela). Podobnie jak w przypadku frytownic najlepszym producentem szaf grzewczych jest firma Henny Penny. Urządzenia tej marki znane są ze swojej niezawodności oraz wielu innowacyjnych rozwiązań, które podnoszą wydajność pracy i poprawiają jej organizację.

Polecane produkty
HCW8

Witryna grzewcza jednopoziomowa

  • Pojemność/Ilość: 8 tac (457 x 660mm)
  • Moc: 8,08 kW
>
HHC902

Szafa grzewcza na 10 tac

  • Pojemność/Ilość: 10 tac (457 x 660mm)
  • Moc: 2 x 1,6 kW
>
EEG242

Smażalnica otwarta - 2 komory

  • Pojemność oleju: 2x14 l
  • Moc: 36,6 kW
>
PLUS 15

Schładzarko-zamrażarka szokowa Nortech

  • Wydajność chłodnicza: 68 kg/cykl
  • Wydajność mroźnicza: 52 kg/cykl
>
GRANULE FLEXI FLEXIBLE

Zmywarka gastronomiczna

  • Wydajność normalna: 84
  • Wydajność maksymalna: 96
>

Chłodnicze wyposażenie kuchni w restauracji

Jeśli dysponujesz dużym lokalem i planujesz zamrażać żywność, zdecyduj się na zamrażarkę, która zachowa doskonały wygląd i naturalny smak produktów. Takim urządzeniem jest zamrażarka szokowa marki Normann. Pozwala ona natychmiastowo obniżyć temperaturę produktów spożywczych. Tym, co odróżnia ją od standardowych zamrażarek, jest to, że można w niej mrozić produkty gorące (od razu po przygotowaniu). Szybkie chłodzenie możliwe jest dzięki wysokiemu współczynnikowi wnikania ciepła, niskiej temperaturze nawiewu i doskonałej cyrkulacji powietrza wewnątrz komory. Do chłodzenia produktów przydadzą się z kolei komory przechowalnicze. To specjalne urządzenia do przechowywania żywności, w których panuje niska temperatura. Wykorzystanie ich pozwala na spowolnienie procesów życiowych, zachodzących w produktach spożywczych. W efekcie żywność długo zachowuje świeżość, mimo że nie zostaje zamrożona.

Dodatkowe wyposażenie kuchni restauracji

Ciężko wyobrazić sobie profesjonalną kuchnię bez dużej i funkcjonalnej zmywarki. To niezbędny sprzęt, który pozwala zachować w miejscu pracy higienę i porządek. Szczególnie polecamy zmywarki szwedzkiej produkcji Granuldisk®. To tzw. zmywarki granulowe do zastosowania profesjonalnego, wyposażone w wiele zaawansowanych programów. Ich działanie jest bardzo proste. Pod wpływem uderzeń granulek w wysokiej temperaturze naczynia są dokładnie czyszczone i dezynfekowane. Co szczególnie ważne, korzystanie ze zmywarek Granuldisk® wyraźnie ogranicza zużycie wody, energii oraz środków chemicznych.

Pamiętaj, że w branży gastronomicznej ważne jest nie tylko dobranie odpowiedniego sprzętu, ale też regularne czyszczenie go. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób należy dbać o urządzenia w profesjonalnej kuchni, przeczytaj artykuł Jak prawidłowo dbać o maszyny gastronomiczne? Czyszczenie i pielęgnacja.

Przeczytaj także

Zobacz
wszystkie wpisy
>

Co to jest HACCP w gastronomii? Zasady i porady

Jakość i bezpieczeństwo serwowanej żywności to kluczowe czynniki, odpowiadające za sukces restauracji. Aby utrzymać usługi na jak najwyższym poziomie, należy przestrzegać ściśle określonych zasad.

Więcej

Jaką frytownicę wybrać do dużych punktów gastronomicznych?

Frytownice to jedne z najważniejszych urządzeń wykorzystywanych w gastronomii. Ich duża popularność wynika z faktu, że pozwalają bardzo szybko przygotowywać potrawy o wysokich walorach wizualnych i smakowych. Smażalnice gastronomiczne (bo pod taką nazwą występują profesjonalne frytownice przemysłowe) pozwalają zachować smak, naturalną soczystość i kruchość produktów spożywczych. Bardzo wiele zależy jednak od modelu urządzenia. Jakie frytownice można znaleźć na rynku? Który producent jest wart polecenia? Jaki model wybrać do dużego punktu gastronomicznego?

Więcej

Zastosowanie lodu w piekarnictwie i cukiernictwie – czy lód sprawdza się lepiej niż woda lodowa?

Na jakość wypieku wpływają nie tylko składające się na recepturę składniki, ale też atrakcyjny wygląd, zapach, barwa, kształt i struktura. To właśnie na te cechy w pierwszej kolejności zwraca uwagę potencjalny klient.

Więcej

Jak prawidłowo dbać o maszyny gastronomiczne?

Kluczową kwestią w lokalach gastronomicznych jest zachowanie czystości. Właściwa pielęgnacja mebli i urządzeń pozwala utrzymać odpowiedni poziom higieny pracy. Ten z kolei bezpośrednio przekłada się na jakość świadczonych usług i bezpieczeństwo konsumentów. Systematyczne czyszczenie maszyn przemysłowych sprawia, że działają one bez zarzutu przez długi czas. To więc najlepszy sposób na zapobieganie kosztownym i uciążliwym awariom sprzętu. Jak prawidłowo dbać o urządzenia gastronomiczne? Jakich środków używać do czyszczenia? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Więcej