Chłodnictwo przemysłowe

Odzysk ciepła


Zasada działania sprężarkowego urządzenia chłodniczego pozwala na odzyskiwanie ciepła skraplania, które bez instalacji odzysku oddawane jest przez skraplacz do otoczenia.

Instalacja odzysku ciepła pozwala na wykorzystanie ciepła przegrzania par czynnika opuszczających tłoczenie sprężarki, ciepła właściwej przemiany fazowej skraplania oraz ciepła dochłodzenia ciekłego czynnika. Modyfikacja standardowego układu chłodniczego w celu dołożenia systemu odzysku ciepła polega na szeregowym lub równoległym podłączeniu wymiennika ciepła wraz z automatyką sterującą pozwalająca na transfer ciepła pomiędzy czynnikiem chłodniczym i nośnikiem ciepła.

W zdecydowanej większości systemu odzysku ciepła wykorzystywane są w celu podgrzewania wody wykorzystywanej w innych procesach technologicznych, wstępnego przygotowania ciepłej wody użytkowej lub w celach grzewczych. Systemy odzysku ciepła w szczególności dobrze sprawdzają się jako źródło ciepła dla instalacji ogrzewania podłogowego.

Odzysk ciepła z instalacji chłodniczej

Należy jednak pamiętać, że ciepło odzyskiwane z instalacji chłodniczej uzyskiwane jest tylko w trakcie pracy urządzeń chłodniczych i nie może być traktowane jako jedyne źródło ciepła dla zastosowań takich jak ogrzewanie czy ciepła woda użytkowa. Systemy odzysku ciepła często uzupełniane są przez dodatkowe źródła ciepła takie jak pompy ciepła, kotły gazowe czy węzły cieplne. Rozbudowa systemu odzysku ciepła po stronie hydraulicznej w bufor o odpowiedniej objętości pozwala na akumulowanie ciepła w momencie pracy układu chłodniczego i wykorzystanie go w innym czasie. Coraz powszechniejszym zastosowaniem systemów odzysku ciepła, szczególnie w przypadku dużych układów chłodniczych jest wykorzystanie go w celu odtajania chłodnic.

Odzyskiwanie ciepła z układów chłodniczych

Wzrastająca świadomość dotycząca gospodarowania wszelkimi formami energii oraz konieczności oszczędzania energii sprawia, że systemy odzysku stają się jednym z podstawowych elementów nowych układów chłodniczych, inwestorzy również decydują się na modernizacje istniejących już instalacji chłodniczych o wyposażenie ich w systemy pozwalające na odzyskiwanie ciepła odpadowego.

Przy wszystkich wykonywanych inwestycjach proponujemy naszym Klientom instalacje odzysku ciepła niemieckiego producenta, firmy DK-Kalteanlagen. W ofercie posiadamy zbiorniki od 200 do 7000 litrów, które umożliwiają podgrzanie ciepłej wody użytkowej w obiekcie.

Na życzenie możemy przedstawić kalkulację uwzględniającą czas amortyzacji inwestycji w odzysk ciepła.

Skontaktuj się z nami

Dział handlowy

Specjalista ds. sprzedaży

Sylwester Wronowski

Zastosowanie lodu w piekarnictwie i cukiernictwie – czy lód sprawdza się lepiej niż woda lodowa?

Na jakość wypieku wpływają nie tylko składające się na recepturę składniki, ale też atrakcyjny wygląd, zapach, barwa, kształt i struktura. To właśnie na te cechy w pierwszej kolejności zwraca uwagę potencjalny klient.

Więcej

Lód w wyposażeniu saun i SPA – dlaczego jest niezbędny i jaki wybrać?

Choć lód najczęściej stosowany jest w orzeźwiających napojach, ma on o wiele więcej zastosowań. Służy m.in. do ekspozycji żywności, schładzania ciasta w piekarniach czy bezpiecznego magazynowania produktów spożywczych. Zwykło się myśleć, że to po prostu zamrożona woda – tymczasem istnieje wiele rodzajów lodu, różniących się formą, konsystencją i sposobem wytwarzania. Właśnie dlatego wykorzystuje się go na różne sposoby – nie tylko w gastronomii, ale też w przemyśle, medycynie, transporcie czy branży SPA. O tym ostatnim zastosowaniu chcemy dziś „pomówić”.

Więcej